Apel do władz Miast i Gmin 10.10.2010
Fundacja Pro Animals wysłała do władz wszystkich Miast i Gmin województwa małopolskiego, śląskiego i opolskiego apel o zabezpieczenie w budżecie na rok 2011 środków na sterylizacje zwierząt. Jest to jedyna humanitarna i skuteczna droga prowadząca do trwałego rozwiązania problemu bezdomności zwierząt.
Poniżej treść naszego apelu. Czekamy na reakcje gmin!
APEL DO WŁADZ MIAST I GMIN !!!
Szanowni Włodarze Miast i Gmin,
Szanowni Radni
Nie możemy pozostać obojętnymi na wzrastająca z roku na rok liczbę bezdomnych psów i kotów w naszym kraju oraz bezradność władz, które nie są w stanie zapewnić im należytej opieki.
Zgodnie z art. 11 ust. 1 Ustawy z dnia 21.08.1997 r. o ochronie zwierząt zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom spoczywa na władzach gmin. W najlepszym wypadku opieka ta sprowadza się do wywiezienia bezdomnych zwierząt do schroniska. Na ten cel, do kas schronisk, trafiają miliony złotych drenowane z budżetów gminnych. Jednak nawet te ogromne kwoty w żaden sposób nie przyczyniają się do zmniejszenia bezdomności zwierząt na terenie naszego kraju. Dzieje się tak, ponieważ jest to wyłącznie leczenie skutków, a nie przyczyn nad populacji bezdomnych zwierząt w Polsce.
Każda suka 2 razy w roku wydaje na świat ok. 10 szczeniąt, z czego połowa to suki, które po upływie niespełna roku również są gotowe do rozrodu. Podobnie wygląda rozmnażanie się u kotów.
Ustawa o ochronie zwierząt w art. 11a pozwala Radzie gminy w drodze uchwały przyjąć program zapobiegający bezdomności zwierząt, a polegający m. in. na sterylizacji i kastracji zwierząt domowych. Coraz więcej Włodarzy i Radnych gmin sięga po ten środek, który pozwala na profilaktykę, a więc usuwanie przyczyn bezdomności zwierząt.
Zabezpieczając co roku w budżecie gminy jedyne 15.000 złotych na sterylizacje 100 suk i 100 kotek, zmniejszymy populację tych zwierząt aż o 1.000 psów i 1.000 kotów. Są to oszczędności rzędu kilkuset tysięcy złotych, których gmina nie będzie musiała wydać na wyłapanie o tyle mniejszej liczby bezdomnych zwierząt i opiekę nad nimi w schroniskach.
W polskich schroniskach około 90 tys. psów i kotów czeka na nowych opiekunów - zdecydowana większość z nich padnie z chorób, głodu, zostanie zagryziona lub poddana eutanazji, gdyż musi zrobić miejsce dla następnych bezdomnych zwierząt. Przed śmiercią zdążą jednak wygenerować koszty, które ustawowo zobowiązana będzie pokryć z własnej kieszeni gmina. Dlatego logicznym jest, iż nie należy pozwalać na dalsze rozmnażanie się zwierząt, dla których brakuje odpowiedzialnych właścicieli.
PROBLEM NIE ROZWIĄŻE SIĘ SAM!
Ruch należy do Państwa – władze gmin są zobowiązane do troski o własne budżety.
Ustawa o finansach publicznych z dnia 27.08.2009 r., w rozdziale 5. “Zasady gospodarowania środkami publicznymi” ustala iż:
Art. 44. (...) ust. 3. Wydatki publiczne powinny być dokonywane:
1) w sposób celowy i oszczędny, z zachowaniem zasad:
a) uzyskiwania najlepszych efektów z danych nakładów,
b) optymalnego doboru metod i środków służących osiągnięciu założonych celów.
Zarząd Fundacji
Załączniki:
Uchwała Rady Grodziska Mazowieckiego
Oświadczenie
Do wiadomości:
1. RIO
2. Wojewoda
3. Starostowie powiatów
4. MSWiA
5. NIK
Aktualności
Odwiedza nas 3 gości oraz 0 użytkowników.
Przyjaciele
Copyright © Agata Balu